Безліч запитань сьогодні задають собі медики, пацієнти та більшість людей.

Коронавірусна інфекція змінила життя майже кожної людини та всієї планети в цілому.

Прояви нагадують ГРВІ, але насторожує сухий кашель без відділення мокроти, болі в м’язах, задишка, відчуття стиснення в грудях. Небезпечна розвитком двостороннього запалення легень і гострої дихальної недостатності. Але часто інфекція перебігає без симптомів або в легкій формі, іноді навіть без втрати нюху і смаку.

Десятки питань: Як не захворіти? Як виглядає хвороба? А може я вже перехворів? Чи я безпечний для інших? Коли до роботи? Чи я знову захворію?

А поява великої кількості пропозицій обстежень, особливо комерційних, створює у людей ще один блок питань: співвідношення ціна/якість, що робити, а що не треба?

Сьогодні ми можемо розповісти про це.

ПЛР

При гострих ознаках захворювання досліджують мазки із зіву (це коли треба відкрити рота і Вам легенько торкнуться глотки) методом Полімеразної Ланцюгової Реакції, яка виявляє генетичний матеріал збудника (РНК, самі власне віруси) і підтверджує діагноз. Цей тест вказує чи заразною є людина в момент забору матеріалу і скільки їй перебувати на самоізоляції.

Цей тест можна здати за направленням свого сімейного лікаря в спеціальних кабінетах лікарень або мобільній виїзній бригаді та в багатьох приватних лабораторіях.

Важливо знати:

– тест починає бути позитивним не з першої миті контакту, а через кілька днів, хоча ще за довго до розвитку хвороби! Тому важливо бути на самоізоляції!!!

– підготовка до тесту: 3 години не їсти і не полоскати горло антисептиками (вірус Ви не знищите, а от результат можуть бути хибним);

– тест є важливим при госпіталізації для лікування COVID-19!

– результати з державних лабораторних центрів часом потрібно чекати від 3 до 7 днів, коли ці результати вже нікого не цікавлять (приватні лабораторії дають результат за 1-2 дні, вартість близько 800 грн).

ІФА IgA,M,G

Що таке антитіла до коронавірусу?

Антитіла, або імуноглобуліни – специфічні білки, які виробляє імунна система у відповідь на потрапляння будь-якого інфекційного агента, в тому числі CoV-2 в організм людини, навіть якщо не було яскравих ознак хвороби. Антитіла розпізнають коронавірус, знешкоджують і зберігають інформацію про інфекції на випадок нової зустрічі з інфекцією.

Коли і чому утворюються антитіла?

На першому тижні захворювання починають синтезуватися імуноглобуліни М (IgM). Вони першими зустрічаються з інфекцією, тому вважаються маркерами гострої первинної інфекції. Однак, тест на визначення антитіл класу М може давати неспецифічну реакцію, що в ряді випадків призводить до хибнопозитивного результату. Оскільки на антитіла класу М покладено відповідальність першими почати відбивати інфекцію і зробити це максимально швидко, тож ці білки не дуже специфічні і можуть не дуже точно вловлювати вірус. До неспецифічної реакції з тест-системою можуть привести процеси, пов’язані із запаленням в організмі: гострі і хронічні запальні процеси, аутоімунні захворювання, проблеми з щитовидною залозою, вагітність та інші. Це називається «хибнопозитивний» результат.

При стандартному інфекційному процесі (в тому числі і при коронавірусній інфекції), зазвичай, антитіла IgM через місяць зникають, замінюючись на більш специфічні антитіла IgG. Однак вчені з’ясували, що IgM можуть зберігатися тривалий час (до 1,5-3 місяців від появи симптомів, коли вже сам вірус давно не виявляється).

Імуноглобуліни А (IgA) також виробляються в гострий період інфекції. Їх основна мета – захистити слизові оболонки від коронавірусу. IgA більш специфічні, виробляються тільки на коронавірус. Їх рівень знижується після одужання, приблизно до 1,5-2 місяців після інфікування.

Імуноглобуліни G (IgG) синтезуються останніми, максимум набирають через 5-6 тижнів з моменту потрапляння вірусу в організм, і зберігають інформацію про коронавіруси. Зазвичай IgG є архівом пам’яті перенесених інфекцій, в більшості випадків довічно, або на кілька років. Механізми розвитку імунної реакції на коронавірус поки вивчаються. Незрозуміло стійкий імунітет формується чи ні. На це ще наука тільки готує відповідь. Але в будь-якому випадку, виявлення IgG свідчить про факт потрапляння коронавірусу в організм і імунній відповіді організму.

Кому показані ці обстеження?

  • Тим, хто хоче дізнатися, переніс він інфекцію чи ні, незалежно від того, були ознаки застуди чи не було. Тільки слід зрозуміти, що якщо були підозрілі ознаки, доцільніше обстежитися на IgG через 5 тижнів від сумнівного періоду. Якщо симптомів не було – терміни неважливі, можна обстежуватися в будь-який час.
  • Тим, хто підозрює перебіг короновірусної інфекції зараз, або переніс в недавній час, навіть якщо проводили дослідження мазка із зіву методом ПЛР і він показав негативний результат. Іноді і таке буває.

Як розуміти результат дослідження?

Якщо Ig M (+) виявлено, IgG (-) не виявлені:

Може бути ознакою гострої інфекції, особливо при наявності ознак захворювання. (Можливий хибнопозитивний результат (при хронічних захворюваннях)

Тому доцільно провести дослідження мазка із зіву методом ПЛР. Якщо результат ПЛР негативний – повторити тест на антитіла через 2-3 тижні.

Якщо IgM (+) виявлено, IgG (+) виявлено:

Можлива поточна інфекція, початок одужання або недавно перенесене захворювання

Якщо IgM (-) не виявлені, IgG (+) виявлено:

Свідчить про перенесений раніше COVID-19

Якщо IgM (-) не виявлені, IgG (-) не виявлені:

Пацієнт ще не зустрічався з вірусом

IgA – показники ранньої інфекції, є більш точними на відміну від IgM, оскільки є більш специфічні.

Якщо Ig А (+) виявлено, IgG (-) не виявлені:

Поточну інфекцію зараз (зокрема, безсимптомний перебіг)

Тому доцільно провести дослідження мазка із зіву методом ПЛР. Якщо результат ПЛР негативний – повторити тест на антитіла через 2-3 тижні.

Якщо IgА (+) виявлено, IgG (+) виявлено:

Можлива поточна інфекція, початок одужання або недавно перенесене захворювання

Якщо IgА (-) не виявлені, IgG (+) виявлено:

Свідчить про перенесений раніше COVID-19

Якщо IgА (-) не виявлені, IgG (-) не виявлені:

Пацієнт ще не зустрічався з вірусом

IgG

Позитивний результат. IgG(+) виявлені, а це може бути в наступних випадках:

  • Сформовано імунітет після давно перенесеної інфекції. Тоді антитіла IgM(-) і IgA(-) відсутні
  • Поточна інфекція в стадії одужання або недавно перенесена – якщо визначаються одночасно IgA(+) і або IgM(+)
  • Прикордонний результат. Можливо, IgG(+) ще трохи, що вимагає повторити дослідження через 2 тижні і можливо, коли:
  • Інфекція протікає менш 5-6 тижнів. Тоді є ознаки хвороби, може бути позитивний ПЛР(+) і антитіла IgM(+), IgA(+). Антитіла IgG при повторному дослідженні в такому випадку зростуть.

Негативний результат. IgG(-) не виявлені, що може бути, якщо:

  • Не було зустрічі з SARS-CoV-2 (тоді немає IgA(-), IgM(-))
  • Гостра інфекція. При наявності клініки слід перевірити IgA, IgM і мазок на ПЦР.

Чи потрібна спеціальна підготовка для визначення антитіл до коронавірус?

Підготовка не потрібна. Для дослідження здається венозна кров вранці натщесерце або вдень в години роботи медичних кабінетів через 3 години після їжі. Чисту воду без газу пити можна.

Вартість досліджень значно відрізняється в різних лабораторіях і результат можна отримати від 1 до 2 днів.

Звертаємо Вашу увагу, що всі результати досліджень повинен інтерпретувати лікар! Адже повноцінна картина складається з даних історії хвороби, огляду, лабораторних та інструментальних даних.

 І найважливіше: про своє бажання і плани обстежуватися краще ОБГОВОРИТИ зі своїм сімейним лікарем . Це точно зекономить Ваш час, гроші і дозволить прийняти правильне рішення з приводу Вашого здоров’я!

Здоров’я Вам, Вашим сім’ям і негативних тестів.

 

©Здорова сім’я

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *